Stacja Letnisko – lipiec

To nasz wakacyjny projekt realizowany wspólnie z Dzielnicą Wawer, Domem Spotkań z Historią i Kinokawiarnią Stacja Falenica.

Zapraszamy Was na wycieczki po linii otwockiej! Przygotowujemy też interaktywną mapę Wawra.

Wycieczki towarzyszą przewodnikowi i wystawie „Letnisko” Agnieszki Kowalskiej w Domu Spotkań z Historią. To szansa, żeby odwiedzić miejsca pokazane w przewodniku, ale nie tylko. Szykujemy dla Was między innymi trening biegowy, spacery fotograficzne po świdermajerach, przyrodnicze po Zakolu Wawerskim czy brzegach Świdra i Wisły. Odwiedzimy Nowego Gurewicza, kolejowe dworce, pracownię Witraże i Letnisko Bajka, powspominamy też żydowską Falenicę.
To będzie piękne lato!

W spacerach może wziąć udział maksymalnie 25 osób. Wstęp bezpłatny. Zapisy: info@stacjafalenica.pl oraz 530 882 809

3 lipca, godz. 12
ZWIEDZAMY NOWEGO GUREWICZA W OTWOCKU

Niedawno jeden z największych przedwojennych drewnianych budynków w Europie – Pensjonat Gurewicza – odzyskał swój blask. Dziś mieszczą się tu klinika ortopedyczna, hotel, restauracja i kawiarnia. Po wnętrzach Nowego Gurewicza oprowadzi nas ich projektantka Ula Brzozowska-Majdecka.
Spotykamy się w Kinokawiarni Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b) i wyruszamy kolejką do Otwocka (bilet: 4,40 zł w jedną stronę). Wcześniej można kupić na Stacji książkę „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej”.
Wydarzenie finansuje Dom Spotkań z Historią.

4 lipca, godz. 12
SPACER PO DOMACH NA LINII W JÓZEFOWIE

Lidia Głażewska-Dańko, mieszkanka Michalina, która od lat fotografuje domy na linii otwockiej i opisuje ich historie w swoim blogu Domy na Linii, pokaże nam najciekawsze przedwojenne wille Józefowa, może uda nam się nawet wejść przez furtki na teren.
Spotykamy się w Kinokawiarni Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b) i wyruszamy kolejką do Józefowa (bilet: 4,40 zł w jedną stronę). Wcześniej można kupić na Stacji książkę „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej”.
Wydarzenie finansuje Dom Spotkań z Historią

11 lipca, godz. 12
O KOLEI, DZIĘKI KTÓREJ W XIX W. POWSTAŁO TU LETNISKO

O Kolei Nadwiślańskiej i kolejce wąskotorowej, o dworcach w Otwocku, Józefowie i Falenicy opowie Paweł Ajdacki, wybitny znawca linii otwockiej, autor wielu krajoznawczych i historycznych książek o tych terenach, prezes otwockiego oddziału PTTK, mieszkaniec Otwocka.
Spotykamy się na dworcu w Otwocku, skąd przejedziemy następnie na dworce w Józefowie i Falenicy.
Wydarzenie finansuje Dom Spotkań z Historią

17 lipca, godz. 12
TRENING NA ŚCIEŻCE BIEGOWEJ W FALENICY

To jedna z najlepszych i najpiękniejszych ścieżek biegowych w Warszawie. Trening poprowadzi na niej biegacz, maratończyk i kontrabasista Norbert NORBULLO Kubacz. A następnie uzupełnimy kalorie w sąsiedniej cukierni Kozaka.
Spotykamy się w Kinokawiarni Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b). Wcześniej można kupić na Stacji książkę „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej”.
Wydarzenie finansuje Urząd m. st. Warszawy Dzielnica Wawer

18 lipca, godz. 12
W CO BAWILIŚMY SIĘ STO LAT TEMU? – WARSZTATY DLA DZIECI

Warsztaty, które przybliżą nam dziecięce rozrywki na letnisku, poprowadzi Ewa Solarz – kuratorka wystaw i autorka książek dla dzieci, mieszkanka Radości. Mile widziane całe rodziny. Spotykamy się w ogródku Kinokawiarni Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b), a jak będzie padać, przeniesiemy się pod dach Stacji.
Wydarzenie finansuje Urząd m. st. Warszawy Dzielnica Wawer

24 lipca, godz. 12
ZWIEDZAMY PRACOWNIĘ WITRAŻE W MIEDZESZYNIE

To jedna z największych i najbardziej uznanych pracowni witrażu, szkła artystycznego i mozaik w Polsce. Oprowadzi nas po niej jej dyrektor artystyczny Tomasz Tuszko, mieszkaniec Falenicy, którego dzieła możemy podziwiać na linii.
Spotykamy się w Kinokawiarni Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b) i wyruszamy kolejką do Miedzeszyna (bilet: 3,30 zł w jedną stronę). Wcześniej można kupić na Stacji książkę „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej”.
Wydarzenie finansuje Urząd m. st. Warszawy Dzielnica Wawer

25 lipca, godz. 12
ŚWIDER – DOMY I RZEKA

Agnieszka Kowalska, autorka książki „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” zabierze nas na spacer nad rzeką Świder – zarówno jej otwockim, jak i józefowskim brzegiem. Zobaczymy też jedne z najpiękniejszych przedwojennych domów na linii otwockiej.
Spotykamy się w Kinokawiarni Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b) i wyruszamy kolejką do Świdra (bilet: 4,40 zł w jedną stronę). Wcześniej można kupić na Stacji książkę „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej”.
Wydarzenie finansuje Dom Spotkań z Historią

31 lipca, godz. 19:30
OTWOCKIE ŚWIDERMAJERY O ZMIERZCHU

Pisarz, fotograf Juliusz Strachota fotografuje domy na linii o zmierzchu lub o świcie, bada też historie ich żydowskich mieszkańców. Oprowadzi nas swoimi ścieżkami. Warto zabrać aparaty fotograficzne.
Spotykamy się w Kinokawiarni Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b) i wyruszamy kolejką do Otwocka (bilet: 4,40 zł w jedną stronę). Wcześniej można kupić na Stacji książkę „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej”.
Wydarzenie finansuje Dom Spotkań z Historią

Projekt Stacja Letnisko realizuje Fundacja Stacja Kultury w partnerstwie z Kinokawiarnią Stacja Falenica i DSH. Finansowany jest przez Urząd m.st. Warszawy Dzielnica Wawer i DSH.