Rzecz o kolei. Modernizm na linii otwockiej

Rzecz o kolei. Modernizm na linii otwockiej – projekt Fundacji Stacja Kultury skierowany do mieszkańców
tzw. linii otwockiej
 
Architektura skrzydlatych wiat peronowych i jadący pociąg stanowią nieodłączny element krajobrazu tzw. Linii otwockiej. Jednocześnie jest on reliktem jednej ze sztandarowych inwestycji dwudziestolecia międzywojennego.
Chcemy przybliżyć mieszkańcom i podróżnym ten wyjątkowy element historii naszej okolicy.

W ramach projektu, na peronach kolejowych od Wawra po Falenicę, zawisła wystawa obrazująca tę ciekawą historię.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Rodzinnej grze terenowej. Rzecz o kolei, która rozpocznie się 22 września, a jej finał z nagrodami odbędzie się 30 września o godz. 16:00 w Kinokawiarni Stacja Falenica. Gra będzie dostępna jeszcze przez miesiąc (do 20.10.).

Gra składa się z 4 zadań: 2 rebusów, puzzli oraz poszukiwania ukrytych wyrazów – trzy z nich zostaną umieszczone na planszach wystawowych na dworcach PKP Wawer-Falenica, jedna zaś w Kinokawiarni Stacja Falenica. Dokładne informacje zostaną umieszczone w karcie do gry. Można będzie odebrać ją w Kinokawiarni Stacja Falenica lub ściągnąć ze strony wydarzenia na Facebooku lub na stronie Fundacji www.stacjakultury.org. Posłuży ona do zaznaczania odnalezionych i rozszyfrowanych zagadek. Rozwiązaną kartę trzeba będzie wrzucić do urny w Kinokawiarni Stacja Falenica i czekać na upominek :)

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/731134347235885/

Kolejnym wydarzeniem, na które serdecznie zapraszamy jest Modernizm w podróży. Warsztaty międzypokoleniowe, które odbędą się 29 września o godz. 11:00 w Kinokawiarni Stacja Falenica.

Warsztat poprowadzi historyczka sztuki Katarzyna Uchowicz, która pracuje w Katalogu Zabytków Sztuki w Instytucie Sztuki PAN. Obejmuje on wprowadzenie w temat nowoczesnej architektury ilustrowany archiwalnymi fotografiami oraz warsztat dla dzieci „Peronówka” poświęcony projektowaniu wnętrz wagonów (także restauracyjnego), z uwzględnieniem szczegółów takich jak forma siedzeń czy jadłospis dla ukazania modernizmu jako idei kształtowania architektury kompleksowo z detalem i liternictwem.

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/306406226610799/

30 września o godz. 16.00, podczas Finału gry terenowej i podróży sentymentalnej w lata 20. i 30 XX w., przy herbatce i muzyce z płyt gramofonowych spotkają się:

Architektka Ewa Wasiutyńska – wnuczka Aleksandra Wasiutyńskiego, twórcy koncepcji warszawskiego węzła kolejowego.

Profesor PAN Andrzej Brandt – syn inżyniera Kazimierza S. Brandta – z firmy Szenejko Brandt Inżynierowie, która wybudowała przystanki na linii mińskiej, o takiej samej koncepcji architektonicznej, jak przystanki na linii otwockiej.

Zbigniew Tucholskidr hab., pracownik Instytutu Historii Nauki PAN, autor wielu publikacji poświęconych tematyce kolejowej. Laureat w roku 2016 nagrody im. Jana Jędrzejewicza (dla najlepszej książki poświęconej historii nauki i techniki). Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw”. Członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych.

Dr Tomasz Lerski – varsavianista, znawca rynku płytowego z lat 20. i 30. XX w.

Katarzyna Uchowicz – historyczka sztuki. Pracuje w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce w Instytucie Sztuki PAN. Obszar zainteresowań badawczych obejmuje architekturę modernizmu, środowisko artystyczne awangardy oraz powojenną twórczość eksperymentalną. Kuratorka m. in. wystawy „Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert” w Muzeum Architektury we Wrocławiu (XI 2017–IV 2018).

Spotkanie poprowadzi Andrzej Rukowicz – koordynator i współautor projektu. Architekt wnętrz (absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), animator kultury. Współorganizator akcji społecznej obrony wiat kolejowych linii otwockiej (potem wpisanych do rejestru zabytków) w 2010 r.

Link do wydarzenia na facebooku: https://web.facebook.com/events/252134048977391/

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia związane z projektem Rzecz o kolei. Modernizm na linii otwockiej

Projekt Rzecz o kolei. Modernizm na linii otwockiej jest finansowany przez Dzielnicę Wawer m. st. Warszawy

syrenka_1_66

Współpraca:

pobrane

Sponsor:

pobrane

Patroni medialni:stolica_logo

SM_logo (1) WS-logo-rgb-tlo images (1) logo 13015300_935640706553282_8772318002676373125_nwawer-logostolica