Stacja Animacja

28 czerwca 2014 roku w Falenicy, w pierwszą sobotę wakacji, odbył się rodzinny piknik kulturalny „Stacja Animacja”, którego inicjatorem była Fundacja Stacja Kultury. Fundacja od marca tegoż roku prowadziła unikatowy projekt o roli sztuki w przestrzeni publicznej dla młodzieży i seniorów mieszkających na linii otwockiej, którzy zmierzyli się z wyzwaniem stworzenia własnych wypowiedzi artystycznych. Idąc tropem otwierania nowych przestrzeni dla sztuki, Stacja Animacja stała się miejscem otwartym dla każdego, gdzie można było spróbować odpowiedzieć sobie na podjęte przez organizatorów pytanie o sens sztuki współczesnej w danym kontekście lokalnym.

PLAKAT STACJA ANIMACJA A4

Impreza zaczęła się w nietypowy sposób od performance’u na falenickim bazarku. Wykonał go kolektyw Performeria Warszawy wraz z uczestnikami projektu PKP ART (rejestracja wideo w zakładce „Projekty → PKP ART → filmy

Centralnym miejscem pikniku był skwer u zbiegu ulic Patriotów i Frenkla, który w tym dniu tętnił życiem. Przygarnął pod swoje zielone ramiona m.in. galerię zdjęć Świdermajerów wykonanych dziewiętnastowieczną techniką fotograficzną – tzw. gumą dwuchromianową, wystawę plansz o żydowskiej historii Falenicy udostępnioną przez Europejski Instytut Kultury, słuchowisko wspomnień mieszkańców „Wawrotekę”, kącik warsztatów dla dzieci szkoły Dragonfly, plenerową księgarnię oraz stoiska z rękodziełem i letniskowymi przysmakami serwowanymi przez Kinokawiarnię.

Uwagę przechodniów przyciągała widoczna od ulicy Patriotów niecodzienna instalacja pomiędzy drzewami, nad koncepcją której pracowała Performeria Warszawy. Każdy kto chciał, brał kawałek kolorowej taśmy i symbolicznie wplątywał się w całość. Koniec kolorowego odcinka wskazywał na „miejsce ważne” mieszkańca. Zapraszamy do galerii zdjęć.

rzeźba

W ramach pikniku odbył się również panel dyskusyjny pt. „Po co nam sztuka w przestrzeni publicznej”, który poprowadziła krytyk sztuki Dorota Jarecka, jej rozmówcami zaś byli: Zuzanna Janin artystka video art, Adam Walas i Anna Koźbiel autorzy dwóch murali w Wawrze i w Falenicy, Alicja Brudło członkini kolektywu Performeria Warszawy, a także Ewa Jaskólska, założycielka Fundacji Stacja Kultury oraz współwłaścicielka Kinokawiarni Stacja Falenica. Paneliści mówili o swoich doświadczeniach związanych ze sztuką. Można było usłyszeć wypowiedzi zarówno artystów, którzy odnosili się do konkretnych projektów w przestrzeni, jak i osób, które na co dzień próbują sztuką zarządzać. Namacalnym przykładem ciekawego sposobu upowszechniania sztuki w przestrzeni, była zainstalowana w przejściu podziemnym PKP Falenica wystawa prac video, stworzonych w ramach projektu PKP ART pod opieką artystyczną Zuzanny Janin.

zukiewicz-6303

Podczas Stacji Animacji przy stoisku Fundacji Stacja Kultury promowano świeżo wydaną „Mapę miejsc ważnych na linii otwockiej”, którą można nabyć w Kinokawiarni.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła burmistrz dzielnicy Wawer Jolanta Koczorowska.


wawa2